Neįtikėtina – ašarojančios akys gali būti sausos.


Ašarojančios akys yra tik vienas iš sausų akių sindromo požymių, bet pacientams šis simptomas mažiausiai asocijuojasi su sausų akių sindromu.

Per visus metus mūsų kūnas keičiasi: paveikiami organizmo organai,  įskaitant ir regėjimą. Todėl svarbu rūpintis akių sveikata ir atlikti reguliarias profilaktines apžiūras. Prastėjantis regėjimas, akių ir vokų diskomfortas, pavyzdžiui, išbėrimas, ašarojimas, paraudimas ir niežulys, gali būti susiję su akies ir vokų sausumo ligomis, glaukoma, katarakta ir su amžiumi susijusiomis tinklainės degeneracijomis ir sisteminiais sutrikimais, tokiais, kaip diabetas. Dažniausiai būna keletas ligų vienu metu. Yra tyrimų, kurie rodo, kad 40-50% pacientų, sergančių glaukoma, gali turėti sausų akių sindromą bei akių vokų ligas.

Kokie yra sausų akių sindromai?

Sausų akių sindromui yra būdingi tokie simptomai,  kaip diskomfortas, ašarojimas, deginimo jausmas, niežėjimas, smėlio pojūtis, išskyros, neryškus matymas ir akių nuovargis, jautrumas šviesai, besiliejantis vaizdas. Simptomai gali būti nuolatiniai arba priklausomi nuo oro sąlygų, pavyzdžiui, šaltu ar vėjuotu oru sustiprėja ašarojimas. Dažniausiai sausų akių sindromas pasireiškia moterų bei vyresnių pacientų tarpe.

Sausų akių sindromą gali sukelti ir sisteminiai vaistai, pavyzdžiui glaukomai gydyti skirti akių lašai, kraujospūdžiui, cholesteroliui mažinti skirti vaistai ir kt.

Vartojant sisteminius vaistus svarbu nepamiršti ir sausų akių sindromo gydymo.

Ką daryti, esant sausoms akims?

Tokiais atvejais svarbus vaidmuo yra skiriamas akių lašams bei akių vokų higienai. Drėkinamieji lašai, skirti ašarų kokybės gerinimui ir atkūrimui.  Ašaros ir ašarų plėvelė atlieka svarbų vaidmenį akies sveikatai. Kiekvieną kartą sumirksint, ji yra atkuriama. Ašarų plėvelė saugo ir drėkina akies paviršių, joje yra maistinių medžiagų, užtikrina ragenos ląstelių sveikatą, apsaugo viršutinį akies sluoksnį nuo infekcijų, bei pašalina svetimkūnius. Renkantis drėkinamuosius akių lašus, labai svarbu atsižvelgti į aukštą jų kokybę: sudėtyje neturi būti konservantų ir  turėtų būti papildyti ragenos apsauginiu ingredientu. Šią sudėtį turi Thealoz Duo akių lašai, kurie puikiai drėkina ir apsaugo priekinį akies paviršių.

Dažniausiai akių lašuose yra naudojami konservantai, kurie naudojami siekiant prailginti galiojimo laiką. Svarbu pažymėti, kad, atlikus tyrimus, buvo nustatyta, jog ilgo galiojimo lašai neigiamai paveikia viršutinį akies paviršių, sukurdami papildomą akių sausumą.

Negydomas sausų akių sindromas gali turėti tokias pasekmes, kaip:  regos sutrikimai, ragenos pažeidimai, kuris gali sukelti nuolatinę, neatstatomą žalą.

Vokai turi didelę įtaką ašarų plėvelės atkūrimui.  Ašarų plėvelės viršuje yra 25-40 Meibomo liaukų, apačioje 20 – 30 liaukų. Šių liaukų funkcija – išskirti aliejus ant akies paviršiaus. Aliejus padeda apsaugoti ašaras nuo išdžiūvimo. Jei yra akių dangalų uždegimas, kurio metu pasireiškia tokie sindromai kaip: vokų paraudimas, niežulys, pleiskanojimas rodo, jog akies membrana yra prastos kokybės. Todėl, sausų akių sindromo gydymo metu, taip pat rūpestingai turi būti puoselėjama akies voko oda akių srityje, siekiant  atkurti Meibomo liaukas.

Voko niežulys ir paraudimas taip pat gali būti dėl alerginės reakcijos į glaukomos gydimui skirtuose vaistuose esamų konservantų. Kruopšti vokų priežiūra padės pagerinti komfortą ir sumažinti alergijos simptomus. Siekiant išgydyti alerginę reakciją blakstienos bei akių vokai turi būti valomi du kartus dienoje – ryte ir vakare. Šiuo metu rinkoje turime Blephagel, kurio sudėtyje nėra dažiklių, kvapiųjų medžiagų ir konservantų, taip pat jo nereikia skalauti vandeniu.

Pažymėtina, jog pasitarus su gydytoju bei naudojant aukštos kokybės akių lašus, kurie yra sukurti nuolatinei akių vokų piežiūrai, galima užtikrinti bei pagerinti akių sveikatą.

Be konservantų

Konservantų priedai oftalmologiniuose produktuose tapo populiarus nuo 1950 metų, nes jie leido išvengti bakterijų atsiradimo. Po dešimt metų buvo įrodytas jų žalingas poveikis ragenai, junginei ir ašarų liaukai.

Devintajame dešimtmetyje „Thea“ išrado pirmąjį daugkartinio vartojimo buteliuką, kuriame galima laikyti akių lašus be konservantų – ABAK® sistemą. ABAK sistema yra skirta Hyabak® ir Thealoz Duo® produktams. Vėliau buvo sukurta inovatyvi STERI-Free® technologija, kuri išsaugo želės formą (Blephagel).

Dabar pacientai gali rinktis iš daugybės visiškai konservantų neturinčių produktų rūpintis savo akimis ir apsaugoti regėjimą.

Kas yra konservantai?

Konservantai arba antimikrobinės medžiagos yra naudojamos išvengti ar sumažinti bakterinio užkrato po to, kai produktas yra atidaromas. Nors jie gali būti skirtingos cheminės sudėties, Benzalkonium Chloride (dažnai nurodomas kaip BAK) yra labiausiai naudojamas oftalmologijoje.

Kodėl konservantai yra žalingi akims?

Tyrimai parodė, kad konservantų turintys produktai gali būti žalingi akies paviršiui, ypač jei jie yra naudojami ilgą laiką. Jie gali pažeisti ašarų liauką, išorinę akies struktūrą ir net giliuosius sluoksnius. Simptomais gali būti nuo švelnaus diskomforto iki rimto sausų akių sindromo.

 

El. parduotuvė