Vasara – saulėtų dienų laikas. Todėl automatiškai daugiau būname lauke, dažniau keliaujame ir prireikia įvairių aksesuarų, saugančių nuo saulės poveikio. Ar reikalingi akiniai nuo saulės vaikams, kada geriausia juos naudoti, ir kokie yra geriausi? Atsako Gydytoja oftalmologė Regina Ševelkaitienė.

– Ar vaikams reikia nešioti akinius nuo saulės? Jeigu taip, nuo kokio amžiaus?

Vaikams akinius nuo saulės nešioti būtina. Ir tai yra ne mados ar grožio reikalas, bet sveikatos išsaugojimo būtinybė. Akinius nuo saulės galima naudoti nuo pat ankstyvos kūdikystės, kai tik vaikutis pradeda keliauti į lauką. Vaikų audiniai yra jautresni, gležnesni, vaikai daugiau nei suaugę būna lauke, o pastaruoju metu vis dažniau keliaujama į šiltuosius kraštus, kur saulėtumas yra didesnis nei Lietuvoje. Saulė dalija šilumą ir šviesą. Nedidelėmis dozėmis ultravioletiniai saulės spinduliai yra naudingi organizmui, bet didesnės jų dozės gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus, tame tarpe – pakenkti akims. Saulės akiniai skirti apsaugoti akis nuo UVA, UVB ir UVC spindulių. O tiesiog pavėsio, skrybėlės, kepurėlės su snapeliu ar skėčio nepakanka, nes akis veikia ne tik tiesioginiai, bet ir nuo saulėtų ar blizgančių paviršių atspindėti spinduliai.

– Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis akinius vaikams?

Pagrindinė saulės akinių funkcija – saugoti nuo ultravioletinių spindulių. Kad vaikai juos norėtų nešioti – akiniai turi būti gražūs, spalvingi, lengvi ir patogūs – nespaudžiantys, nekrentantys. Labai svarbu, kad akiniai būtų saugūs ir patvarūs – nelūžtantys ir nedūžtantys, pagaminti iš vaikams tinkamų medžiagų. Akinių lęšiai turi būti pakankamai dideli, kad rėmelio kraštai nesiaurintų regėjimo lauko, kad akiniai apsaugotų nuo dulkių, kad pro akinių kraštus į akis nepatektų tiesioginiai ar atspindėti saulės šviesos spinduliai. Svarbu tinkamai akinius nuo saulės prižiūrėti, nes pabraižymai, palankstymai ir kiti mechaniniai lęšių defektai gali prarasti apsauginį sluoksnį ir nebeatlikti apsauginės funkcijos arba tiesiog iškraipyti vaizdą ir pakenkti regėjimui.

– Ką manote apie nebrangius saulės akinius, kurie kainuoja pvz. iki 10 Eur. Ar tokie akinukai gali padaryti kažkokios žalos?

Rekomenduojama akinius nuo saulės vaikams pirkti specializuotose optikos parduotuvėse ir patikrinti ar akiniai turi atitinkamus žymėjimus UV400, CE, ar pardavėjas gali pateikti akinių kokybę patvirtinančius sertifikatus, ar gali suteikti išsamią ir profesionalią pagalbą bei patarimus.

Gydytoja oftalmologė
Regina Ševelkaitienė

 

El. parduotuvė