Suprastėjęs vaiko regėjimas gali sukelti ne vieną nemalonų pojūtį ne tik vaikui atotogų metu, tačiau neigiamai paveikti net jo mokymosi rezultatus. Atlikti tyrimai rodo, kad vaikų regėjimo problemas yra sunkiau diagnozuoti, todėl, kad neretai vaikas pats nesuvokia, kad blogai mato, ypač jei sutrinka vienos akies regėjimas. Todėl visiems tėveliams rekomenduojama stebėti vaiką, kad prasidėjus naujiems mokslo metams vaikas mokykloje nejaustų diskomforto.
O prasidedant naujiems mokslo metams apie akių būklę kalbėti tampa itin aktualu, kadangi būtent akims mokykloje tenka pagrindinis krūvis. Juk reikia daug skaityti, rašyti, piešti, dirbti kompiuteriu – krūvis akims kasmet didėja, akys pavargsta. Nuo regėjimo priklauso ne tik tai, kuriame suole ir eilėje bus pasodintas vaikas, bet ir jo gera savijauta bei mokslo pasiekimai.
Dažniausi vaikų regos sutrikimai yra toliaregystė, astigmatizmas. Mokykliniame amžiuje, padidėjus krūviui akims ir laiku nesikreipusius pas akių gydytoją, pradeda kamuoti dar daugiau akių sutrikimų – trumparegystė, žvairumas, ambliopija (t.y. akies tingumas). Vis tik šių sutrikimų kiekiu nereikėtų gąsdintis, o geriau stebėti pokyčius, jeigu tokie yra ir laikytis pagrindinių principų, kurie padeda palaikyti gerą vaikų regėjimą.
Pirmiausia – tai sveika mityba. Gydytojai sutaria, kad vaiko racione turi būti juodos duonos, sviesto, grietinės, pieno, kefyro, įvairių dažovių ir vaisių. Svarbiausia tai, kad produktai būtų kalcio, B grupės, C, A vitaminų šaltiniai, kurie būtini geram regėjimui palaikyti. Vis dėlto, reikėtų atkreipti dėmesį, kad nemažai tėvų linkę savo vaikus nuolat girdyti vitaminais. Tačiau gydytojai perspėja, kad geriau tuomet, kai vitaminai yra gaunami kartu su maistu. Taip pat, skaitant, sėdint prie kompiuterio reikia daryti pertraukas: po 30 min darbo reikalinga 15 min pertrauka – pailsinti akims galima ir žiūrint į tolį.
Tikrai sveikintina, jeigu yra laikomasi šių taisyklių, tačau reikia atkreipti dėmesį ir į ženklus, kurie gali liudyti, kad vaiko regėjimas pablogėjo. Juos pastebėjus, reikėtų suskubti ir nuvesti vaiką pas akių gydytoją, kad jis pasakytų, ar nereikia vaikui akinių, dar prieš prasidedant naujiems mokslo metams.
O tai būtinai reikėtų padaryti, jeigu jūsų vaikas:
1. Nuolatos žiūri televizorių ar skaito knygą iš labai mažo atstumo, ilgai sėdi prie kompiuterio, žaidžia mobiliaisiais įrenginiais.
2. Jeigu skaitant naudoja pirštą tam, kad nepamestų skaitymo vietos.
3. Pakreipia galvą norėdamas matyti geriau.
4. Dažnai trina akis.
5. Akys yra jautrios šviesai.
6. Prisimerkia žiūrėdamas televizorių ar skaitydamas.
7. Skundžiasi, kad skauda galvą ar jo akys – pavargusios.
8. Nesinaudoja kompiuteriu, nes teigia, kad jam skauda akis.
9. Jeigu vaiko akys kelias dienas būna raudonos.
Gydytoja oftalmologė
Laimutė Šimienė