Sparčiausiai akys keičiasi pirmuosius trejus vaiko gyvenimo metus. Iki trejų metų vystosi svarbi akių funkcija – analus ir stereo mokymas: akys išmoksta dirbti kartu. Nuo trečiųjų iki keturioliktų metų akis keičiasi ne taip sparčiai.
Vaikų akys tikrinamos ikimokykliniame amžiuje. Tikrinimo tikslas – laiku diagnozuoti refrakcijos ydas: toliaregystę, astigmatizmą, trumparegystę bei žvairumą. Tėvai nesunkiai pamato, kai vaikas žvairuoja, o kitus regos sutrikimus dažniausiai pastebi intuityviai. Pavyzdžiui, kai mažylis iš arti apžiūrinėja paveiksliukus ar visai nenori vartyti knygučių, televizorių žiūri iš arti, dažnai mirksi. Atidžiau reikėtų stebėti vaikus, kurių sesutės ar broliukai bei tėvai su akiniais.
Normaliai visi vaikai iki septynerių metų yra toliaregiai, tik jų toliaregystė nedidelė. Jei toliaregystė viršija amžiaus normą, be akinių vaikas gerai nemato nei tolimų, nei artimų daiktų. Astigmatizmas – tai tokia refrakcijos yda, kai šviesos spinduliai akyje laužiami nevienoda vertikalia ir horizontalia kryptimi. Šiuo atveju skiriami cilindriniai akinių lęšiai, kurie iš pažiūros nesiskiria nuo paprastų, tik kitaip laužia šviesos spindulius. Astigmatizmas, kaip ir didelė toliaregystė, pavojingas tuo, kad nenešiojant akinių, akys gali tapti „tinginės“, ir suaugus gali nebepadėti jokie akiniai.
Trumparegiais dažniausiai tampa mokyklinio amžiaus vaikai. Todėl tėvai pastebėję, kad vaikas žiūrėdamas į tolį prisimerkia, žiūrėdamas televizorių sėdasi kuo arčiau ekrano, o skaitydami knygas prisikiša beveik prie nosytės, turėtų nuvesti vaiką pas akių gydytoją pasitikrinti.
Jei pastebėjote, kad iš arti į ką nors žiūrinčio vaiko viena akis staiga nukrypsta į šalį, o žvairumo nematyti, tačiau mažylis dažnai primerkia vieną akį, verta susirūpinti. Žvairumas gali būti įgimtas. Kitu atveju žvairumas gali atsirasti, jei įgimta toliaregystė. Toliaregiai, norėdami aiškiai matyti, įtempia akių raumenis. Akys dažniausiai „neatlaiko“ įtampos ir viena jų nukrypsta. Žvairumas gali atsirasti ir dėl patirtų stresų ar traumų. Žvairumas gydomas paskyrus akinius ir specialius pratimus. Jei akiniai nepadeda, daroma operacija.
Kad nepavargtų akytės, reikia riboti krūvį. Jei jausnesnis vaikas pradedamas mokyti pažinti raides, reikėtų parinkti knygeles su stambiomis raidėmis. Jei mažylis ilgai žiūrėjo televizorių, vartė knygeles ar žaidė kompiuteriu, jo akytės pavargo. Pabandykite kartu padaryti mankštą, kuri treniruoja raumenis ir sumažina nuovargį. Jei tokia mankšta paverčiama žaidimu, ji vaikams patinka:
- 3-4 kartus stipriai užmerkite abi akis ir atmerkite
- „Pašaudykite“ akimis iš pradžių į dešinę, po to į kairę pusę ir atvirkščiai
- Žvilgsniu pabandykite apeiti visą supantį vaizdą, tarsi piešdami ratą
- Pratimą pakartokite keletą kartų
Sveiki, pastebejau, kad mano 7men. dukryte pradejo stipriai primerkti abi akytes, gal numanote, kodel ji taip daro. Ar verta labai del sito susirupinti?
Sveiki,mano dviejų metų berniukas,žiūrėdamas televizorių stipriai mirksi. Prieš metus buvo panašiai,kreipėmės pas savo šeimos gydytoją,tai itarė nervinį tiką. Dabar vėl jau gera savaitė žiūri televizorių ar planšetę,visad stipriai mirksi ir kuri laiko po žiūrėjimo mirksi. Sakykit,ar vertėtų sunerimti? Gal dėl ramybės apsilankyt pas vaikų oftalmologą?