GLAUKOMA – tai akių liga, kai padidėja spaudimas akies viduje, siaurėja akiplotis, ima atrofuotis regos nervas ir silpnėja regėjimas.
Ši liga labiau būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau gali būti įgimta ir išsivystyti jauniems žmonėms dėl kitų akies ar organizmo ligų. Didelę reikšmę glaukomai išsivystyti turi paveldėjimas.
Glaukoma atsiranda pakilus spaudimui akies viduje. Ilgą laiką padidėjęs akispūdis pažeidžia akies nervines skaidulas ir regos nervą, dėl to siaurėja akiplotis ir silpnėja matymas.
Glaukomos sukelti pakitimai yra negrįžtami. Glaukoma gali būti atviro kampo, uždaro kampo, normalaus akispūdžio, antrinė dėl kitų akies ligų ir kt.
Ligos eiga labai įvairi. Dažniausiai lėta, todėl žmonės nepajunta ankstyvųjų simptomų. Kadangi akies neskauda, žmonės nesikreipia į gydytoją. Kartais žmonės pajunta buką skausmą ar svetimkūnį akyje, padidėja ašarojimas, atsiranda akių nuovargis, gali užeiti ir praeiti matymo užtemimai, apie šviesos šaltinį ima rodytis ratilai, vėliau gali išsiplėsti akių kraujagyslės. Ilgai nekontroliuojamas akispūdis spaudžia regos nervą, nyksta nervinės ląstelės ir dėl to siaurėja akiplotis bei silpnėja matymas. Ilgai nediagnozuota ir vėlai pradėta gydyti glaukoma progresuoja ir sukelia aklumą.
Rečiau ši liga gali prasidėti staiga – ištinka ūmus glaukomos priepuolis. Tada labai skauda ne tik akį, bet ir visą veidą, galvą, gali pakilti temperatūra, staiga labai pablogėti regėjimas. Panaikinti ligos sukeltų pakitimų neįmanoma, galima tik sustabdyti ligos progresavimą.
Glaukoma gydoma visą gyvenimą. Skiriami akių lašai, kurie mažina akispūdį, gerina akies vidaus skysčių nutekėjimą ir tinklainės kraujotaką. Jei gydymas vaistais nepakankamas, reikalingas gydymas lazeriu arba operacija. Operacijos metu suformuojamas langelis, per kurį akies skysčių perteklius pasišalina iš akies, todėl nebespaudžiamas akies regos nervas.
Siekiant kuo ilgiau išsaugoti glaukomos pažeistą regėjimą, svarbiausia reguliariai atlikti reikalingus akispūdžio ir akipločio tyrimus.