Dažnai pacientai kreipiasi į akių gydytoją tik tada, kai jau patys pastebi regos pakitimus. Kai kurias atsiradusias problemas galima išpręsti, tačiau kartais vizitas būna pavėluotas. Yra ligų, kurios atsiranda ir progresuoja nepastebimai, bet joms įsisenėjus visiškai atstatyti buvusios regos nebeįmanoma. Todėl siekiant anksti atrasti arba visiškai išvengti susirgimų ir kuo ilgiau išlaikyti gerą regėjimą – rekomenduojama tikrintis profilaktiškai.
Vaikams svarbu užtikrinti tinkamą regėjimo vystymąsi
Vaiko akis formuojasi ikimokykliniame amžiuje. Svarbu, kad pirmaisiais gyvenimo metais šiam procesui niekas netrukdytų. Todėl pirmajam profilaktiniam patikrinimui pas akių gydytoją reikėtų vykti iki 1 metų amžiaus. Antras vizitas turėtų būti planuojamas vaikui sulaukus 3-4 metų. Apsilankymų metu įsitikinama, ar vaiko akys vystosi tinkamai, abi vienodai, ar nėra didelių refrakcijos ydų – per didelės toliaregystės, astigmatizmo arba trumparegystės, žvairumo ar kitų kliūčių geram matymui formuotis. Pastebėjus nukrypimus skiriami akiniai, akies dengimas, žvairumo korekcija ar kiti gydymo būdai. Tokiame amžiuje taikomos priemonės veiksmingos ir dažnai vaiko akys spėja „pasivyti“ normą. Atvykus trečią kartą tikrintis prieš mokyklą – rega turi būti susiformavusi ir vaikas turi matyti gerai. Didelė klaida – pirmą kartą atvesti vaiką pas akių gydytoją 7 metų amžiaus, nes radus pakitimų tokiame amžiuje ne viską jau galima atstatyti.
Periodines vaikų patikras tikslinga tęsti ir toliau, nes vis dažniau ir ankstesniame amžiuje nustatoma trumparegystė. Išgydyti trumparegystės neįmanoma, bet šiuo metu yra priemonių, kurios gali sulėtinti jos progresavimą. Kuo anksčiau jos bus pradėtos taikyti – tuo geresnių rezultatų bus pasiekta.
Darbingo amžiaus žmonėms – regos komfortas ir ankstyvoji ligų prevencija
Darbingo amžiaus žmonėms rekomenduojama patikra ir konsultacija siekiant parinkti patogią, individualiam gyvenimo būdui tinkamiausią regos korekciją, suteikti komfortą dirbant su rega susijusį darbą, užkirsti kelią lėtinių akių ligų pradžiai. Papildomai privalomos reguliarios patikros sergant tam tikromis sisteminėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu. Nuo 40 metų (o jeigu šeimoje yra glaukomos atvejų – ir anksčiau) kasmet reikėtų pasitikrinti akispūdį. Panašiame amžiuje normaliai fiziologiškai silpnėja akies galimybė sufokusuoti vaizdą, todėl po truputį ima prastėti matymas į arti, sunkiau žiūrėti į telefoną, dirbti kompiuteriu ar skaityti. Diskomfortą sumažinti gali paprasta regos patikra ir tinkamai parinkta korekcija.
Vyresnio amžiaus žmonėms reikia tikrintis kartą per metus
Vis dar yra manančių, kad „senatvėje nematyti yra normalu“. Netiesa. Žinoma, rega su laiku kinta, tačiau yra galimybių ir reikia dėti pastangas regėjimui išlaikyti. Akių ligos kartais neturi jokių ankstyvųjų simptomų. Iš lėto blogėjant vienos akies matymui – ją nepastebimai kompensuoja kita, žmogus pripranta ir gydymui atvyksta per vėlai. Trys dažniausiai minimos akių ligos vyresniame amžiuje – katarakta, glaukoma ir amžinė geltonosios dėmės degeneracija. Laiku jas diagnozavus ir pradėjus gydymą galima išvengti netgi aklumo ir išlaikyti pakankamai geras regos funkcijas iki garbingo amžiaus. Todėl siekiant anksti nustatyti beprasidedančias akių ligas – maždaug nuo 60 metų amžiaus reikia tikrintis kartą per metus.
Nebijokite kreiptis į optometrininkus
Optometrininkas – sąlyginai nauja specialybė Lietuvoje, tačiau Europoje ir JAV šios srities specialistai ruošiami jau daugiau nei 20 metų. Tai aukštąjį universitetinį išsilavinimą turintis sveikatos priežiūros specialistas, turintis kvalifikaciją, specialisto licenciją ir gebantis atlikti kvalifikuotą visapusišką pirminę akių apžiūrą ir akių ligų prevenciją, parinkti tinkamą regos korekciją. Įžvelgę poreikį optometrininkai nukreipia pacientą pas oftalmologą ir kartu su juo vykdo akių ligų prevencines programas, kas gerina ankstyvą akių ligų diagnostiką ir užtikrina efektyvesnio gydymo parinkimą.
Gydytoja oftalmologė Julija Lisicova