Kontaktiniai lęšiai
Kontaktinių lęšių nešiojimas
Kontaktinių lęšių nešiojimas – tai kasdienis dalykas. Jei viską darysite teisingai, tai taps neatskiriama ir įprastine jūsų gyvenimo dalimi.
KONTAKTINIAI LĘŠIAI. Naudokite tik tokius kontaktinius lęšius, kokius jums rekomendavo specialistas!
KONTAKTINIŲ LĘŠIŲ TIRPALAS. Tai specialus skystis, kuriame laikomi ir skalaujami kontaktiniai lęšiai. Tirpalas turi būti keičiamas prieš ir po kiekvieno lęšių panaudojimo.
KONTEINERIS. Jame laikote savo kontaktinius lęšius, kai išimate juos iš originalios pakuotės. Konteinerio jums neprireiks, jei naudojate vienadienius kontaktinius lęšius.
ŠVARIOS RANKOS. Prieš išsiimdami ir įsidėdami kontaktinius lęšius, visada nusiplaukite rankas. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų su vandeniu ir muilu, naudokite specialų dezinfektantą. (Ypač turite būti atidūs, kad nešvarumai nepatektų į akis, keliaujant ir vasarą, kai aplink daug smėlio).
AKIŲ LAŠAI. Jie reikalingi tiems, kas praleidžia daug laiko prie kompiuterio (žiūrėdami į kompiuterį žmonės mažiau mirksi, todėl akys greičiau išsausėja, o tai gali sukelti sveikatos problemų). Akių lašus reikia išsirinkti pasitarus su specialistu.
Visada pasitarkite su savo akių gydytoju ar optikos darbuotoju! Nešiodami bet kokios rūšies kontaktinius lęšius turite apsilankyti pas akių priežiūros specialistą bent kartą per metus. Taip ir sumažinsite komplikacijų riziką. Iškilus bet kokioms akių problemoms, susisiekite su akių priežiūros specialistu.
Nepamirškite ir būtinai reguliariai lankykitės pas specialistus. Griežtai sekite kontaktinių lęšių galiojimo laiką. Jis skaičiuojamas nuo to momento, kai atidarote pakuotę ir pirmą kartą įsidedate lęšius į akis. Nesvarbu, kaip dažnai nešiosite kontaktinius lęšius, bet mėnesiniai lęšiai skirti nešioti ne ilgiau nei mėnesį. Nesilaikant nurodymų gali atsirasti sveikatos problemų!
Nerekomenduojama kontaktinių lęšių nešioti ilgiau nei 12 valandų per dieną, kitokį terminą gali nustatyti jūsų akių priežiūros specialistas, atsižvelgdamas į kontaktinių lęšių medžiagą ir akių sveikatos būklę.
Kontaktinius lęšius galima pakeisti į akinius, kad jūsų akys pailsėtų. Taip pat siūloma nešioti akinius nuo saulės, kad apsaugotumėte akis nuo UV spindulių.
Kontaktinių lęšių priežiūra:
- Įpilkite į delną, į tirpalą įdėkite lęšį. Sukamaisiais judesiais mechaniškai valykite abi lęšio puses po 15-20 sekundžių.
- Pabaigę nuskalaukite lęšius su tirpalu. Po kiekvieno konteinerio naudojimo išplaukite jį tirpalu.
- Nenaudokite vandens iš čiaupo! Keiskite konteinerį kas tris mėnesius. Paprastai pirkdami tirpalą kartu gausite ir konteinerį.
Pasiruošimas:
- Kai tik ką nors darote su kontaktiniais lęšiais, viskas turi būti kaip įmanoma švariau: tiek rankos, tiek konteineris, tiek kontaktiniai lęšiai.
- Prieš pradėdami nešioti naujus kontaktinius lęšius įsitikinkite, kad pakuotė nebuvo pažeista ir kontaktinių lęšių stiprumas tinkamas. Apžiūrėkite, ar lęšis nesuplyšęs. Jei matote, jog kažkas ne taip, jokiu būdu nedėkite jo į akį.
- Prieš įsidėdami lęšį, pažiūrėkite, kaip jis atrodo ant jūsų piršto. Kartais lęšis gali būti išvirkščias. Lęšio krašteliai turi atrodyti kaip „U“ raidė. Jei lęšis atrodo kaip „V“, greičiausiai jis išsigaubė klaidingai.
Dėtis kontaktinius lęšius į akis geriausia prie stalo, kad lęšiai nenukristų ant žemės ar nepasimestų.
- Jei lęšis vis dėl to nukrenta, užpilkite ant jo šiek tiek tirpalo ir tik tada imkite nuo paviršiaus. Prieš dėdamiesi jį į akį, rūpestingai nuplaukite.
Kontaktinio lęšio dėjimas į akį:
- Palaukite mažiausiai 30 minučių nuo pabudimo ir tik tada dėkitės kontaktinius lęšius.
- Nusiplaukite rankas!
- Visada pradėkite nuo tos pačios akies. Kaip ir jūsų batai skiriasi, taip pat ir kontaktiniai lęšiai prisitaiko prie akies ir ima skirtis.
Jei visada pradėsite nuo tos pačios akies, šis įprotis padės jums nesusimaišyti ir įsidėti lęšį į tinkamą akį. Taip pat išvengsite infekcijų rizikos. - Pasidėkite lęšį ant rodomojo piršto galiuko.
- Įsitikinkite, kad lęšis neprilipo prie piršto ir yra tinkamai išsigaubęs.
- Įsidėkite kontaktinį lęšį! Darykite tiksliai taip kaip patarė ir parodė jūsų akių priežiūros specialistas.
- Išpilkite tirpalą iš konteinerio ir išplaukite jį šviežiu tirpalu. Dienos metu palikite konteinerį neužsuktą, kad išdžiūtų. Visada su savimi nešiokitės tirpalo buteliuką ir konteinerį! Dienos metu su kontaktiniais lęšiais gali kilti nenumatytų problemų. Tuomet išsiimkite lęšius ir užsidėkite akinius. Jei taip nutiks, nuplaukite kontaktinius lęšius ir įsidėkite juos į konteinerį.
Kontaktinių lęšių išsiėmimas
- Išsiimkite kontaktinius lęšius likus bent 2 valandoms prieš einant miegoti. Jūsų akims reikia poilsio, o pailsėti padės akiniai.
- Ir vėl – nusiplaukite rankas! Kaip ir įsidėdami, taip pat ir išsiimdami – pradėkite nuo tos pačios akies.
- Išsiimkite kontaktinius lęšius sėdėdami prie stalo. Sukamaisiais judesiais mechaniškai valykite abi lęšio puses po 15-20 sekundžių.
- Įdėkite kontaktinius lęšius į konteinerį ir pripilkite tirpalo tiek, kad lęšiai būtų visiškai užsemti.
- Jei kontaktiniai lęšiai „prilipo“ prie akių, įsilašinkite akių lašų. Tuomet luktelkite, kol lęšiai pradės slankioti, ir tuomet išsiimkite.
- Kontaktinius lęšius išsiimti labai svarbu. Jei jums patiems nepavyksta to padaryti, paprašykite savo akių priežiūros specialisto, artimiausios optikos ar sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojų pagalbos.
- Jei lęšiai pradeda graužti ar jaučiate kitokį nepatogumą akyse, išsiimkite kontaktinius lęšius. Jei dingo nemalonus jausmas, apžiūrėkite, ar lęšiai nepažeisti.
- Jei kontaktinis lęšis pažeistas, pakeiskite jį nauju. Jei nemalonus jausmas grįžta įsidėjus naują lęšį, išsiimkite kontaktinius lęšius ir kuo greičiau apsilankykite pas savo akių priežiūros specialistą. Tokie simptomai gali būti akių ligų indikacija. Jei norite išvengti rimtų akių sveikatos problemų, svarbu kuo greičiau pastebėti ir diagnozuoti.
KO NEGALIMA DARYTI:
- Nemiegokite su kontaktiniais lęšiais!
- Niekada nesimaudykite duše ir neplaukiokite su kontaktiniais lęšiais.
- Plaukų kosmetiką purkškite prieš įsidėdami kontaktinius lęšius!
- Dekoratyvinę kosmetiką naudokite po to, kai įsidedate kontaktinius lęšius!
- Kontaktinius lęšius reikia keisti numatytą dieną – tai labai svarbu! Savo nuožiūra neilginkite kontaktinių lęšių ar tirpalo galiojimo trukmės, nepasitarę su savo akių priežiūros specialistu.
- Norėdami išvengti alergijos ar kitų komplikacijų rizikos, naudokite akių priežiūros specialisto rekomenduotą tirpalą ir patys nekeiskite jo kitu.
- Nenešiokite kontaktinių lęšių, jei turite virusinę infekciją ar sergate sloga!
- Venkite aštrių daiktų sąlyčio su lęšiais, kad nepažeistumėte jų paviršio.
- Nepalikite kontaktinių lęšių be tirpalo. Jei lęšiai išdžius, nebegalėsite jų nešioti.
- Jūsų kontaktiniai lęšiai skirti tik jūsų akims! Neduokite kitiems asmenims jų nešioti ar pabandyti.
- Niekada nenaudokite vandens iš čiaupo lęšiams skalauti! Nešvarumai ir bakterijos gali sugadinti lęšių medžiagos savybes ir sukelti sveikatos problemų.