Tai dažniausiai pasitaikanti akių refrakcijos yda, kai daikto atvaizdas akyje susidaro prieš tinklainę dėl per stipraus šviesos spindulių laužimo. Tokia akimi toliau esantys daiktai matomi neryškiai. Iš arti trumparegis mato gerai.
Trumparegių žmonių akies obuolys būna per daug pailgas, arba ragena pernelyg iškilusi. Dėl to į akį patenkantys spinduliai susitinka nepasiekę tinklainės.
Trumparegystė gali būti diagnozuota bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ji nustatoma 7-12 metų vaikams. Paprastai ši yda stiprėja paauglystėje, o 18-40 metų laikotarpyje regos aštrumas stabilizuojasi. Be to trumparegystė gali būti paveldėta – trumparegių tėvų vaikai dažnai taip pat turi tą pačią refrakcijos ydą. Jei trumparegystė yra įgyta, nemažą įtaką turi didelis krūvis akims: ilgalaikis televizoriaus žiūrėjimas, ilgas darbas ar žaidimas kompiuteriu, netinkamas darbo vietos apšvietimas, skaitymas gulint. Taip pat įtakos ligos išsivystymui turi lėtinės ligos ir organizmo imuniteto sumažėjimas.
Šiuo metu vyrauja trys visuomenėje pripažinti ir moksliškai pagrįsti trumparegystės korekcijos būdai:
- Akiniai – šiandien tai labiausiai paplitęs būdas trumparegystės korekcijai. Nepaisant visų privalumų, akiniai sukelia jų savininkams begalę nepatogumų: nuolat purvinasi, aprasoja, nuslysta ir krenta, trukdo sportuoti ir kitai aktyviai veiklai. Akiniai riboja šoninį regėjimą, trikdo erdvinį suvokimą, kas svarbu vairuotojams. Nelaimingo atsitikimo metu akiniai dūžta ir jų šūkiai, patekę į akis, gali sukelti rimtus pažeidimus. Be to, netinkamai parinkti akiniai gali būti akių skausmo ir įtampos priežastimi. Tačiau, nepaisant to, šiandien jie išlieka labiausiai paplitusiu, pigiu ir saugiu būdu koreguoti regėjimą.
- Kontaktiniai lęšiai – kontaktiniai lęšiai turi daugiau pranašumų nei akiniai ir šiuolaikinėje visuomenėje leidžia vesti pilnavertį gyvenimą, net ir pačiam energingam ir aktyviam žmogui.
- Lazerinė trumparegystės korekcija – procedūra atliekama žmonėms virš 18 metų, kurie turi stabilią trumparegystės formą.